Panduan Penyediaan RPH BM
Oleh Muhaimi Suhaili
PANDUAN PERSEDIAAN MENGAJAR BAHASA MELAYU
Persediaan mengajar mengandungi:
1. Butiran am
- Mata pelajaran
- Tingkatan
- Bil Murid
- Tarikh/Hari
- Masa
- Tema
- Tajuk
2. Standard Kandungan & Standard Pembelajaran
3. Objektif pembelajaran / Kriteria Kejayaan
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: (rujuk standard kandungan & pembelajaran yang hendak dicapai):
i.
ii.
[PENULISAN OBJEKTIF / KRITERIA KEJAYAAN]
Secara eksplisit – dalam bentuk perlakuan yang boleh dilihat di samping syarat dan pencapaian minimum yang boleh dicapai dalam sesuatu pengajaran dan pembelajaran.
Perlu mengambil kira – tajuk pelajaran, hasil pembelajaran, dan huraian hasil pembelajaran / Standard Kandungan & Standard Pembelajaran bagi sesuatu pengajaran dan pembelajaran.
[OBJEKTIF EKSPLISIT DITEKANKAN SEPERTI BERIKUT:]
S | Specific | Khusus |
M | Measurable | Boleh diukur |
A | Attainable | Boleh dicapai |
R | Reasonable | Bersesuaian / logik |
T | Timely | Dalam tempoh / Jangka masa |
4. Sistem Bahasa
a. Tatabahasa
i. Morfologi
ii. Sintaksis
b. Kosa kata (umum dan istilah)
c. Sistem Ejaan
d. Sebutan dan intonasi
e. Peribahasa
f. Tanda baca
5. Pengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
a. Ilmu
b. Nilai murni
c. Kemahiran berfikir
c. Bahasa
d. Kelestarian alam sekitar
e. Sains dan teknologi
f. Patriotisme
g. kreativiti & Inovasi
h. Keusahawanan
i. TMK
j. Kelestarian global
k. Pendidikan kewangan
6. Kepelbagaian kaedah dan teknik (Strategi Pengajaran dan Pembelajaran)
a. Konsep 5P
b. Penyelesaian masalah
c. Pembelajaran berasaskan projek
d. Pembelajaran koperatif
e. Pembelajaran kecerdasan pelbagai
f. Pembelajaran kontekstual
g. Pembelajaran kontruktivisme
h. Kemahiran Belajar Cara Belajar
i. Kajian masa depan
j. Pembelajaran akses kendiri
k. Pembelajaran luar bilik darjah
l. Pembelajaran masteri
m. Pembelajaran modular
n. Pembelajaran berpusatkan murid
o. Pembelajaran berasaskan inkuiri
p. Pendekatan didik hibur
q. Kepelbagaian sumber dan bahan
r. Pendekatan tematik
7. Bahan Bantu Mengajar /Media
8. Pengetahuan Sedia Ada Murid
9. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran / Perincian Aktiviti
(Langkah/Masa, Isi pelajaran, Aktiviti pengajaran dan pembelajaran, & Catatan)
Langkah/Masa | Isi pelajaran | Aktiviti pengajaran dan pembelajaran | Catatan |
Set Induksi | |||
Langkah 1 | |||
Langkah 2 | |||
Langkah 3 | |||
Langkah 4 | |||
Penutup |
10. Refleksi
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------